Tillbaka till nyheterna
december 30, 2015 Nyheter

Crosskey får ny identitet

Under året har Crosskey inlett ett omfattande förändringsarbete som skär genom alla delar av verksamheten. Bland annat har det resulterat i två nya produkter – dels en kredit- och betalkortslösning, dels en lösning för individuellt pensionssparande. Nu tar Crosskey ytterligare ett steg och introducerar en ny grafisk identitet och webbplats.

– Det händer mycket på Crosskey just nu och den nya grafiska profilen ska återspegla förändringen, säger Sari Venho, marknadskoordinator på Crosskey.

Crosskeys förändringsarbete har hittills inneburit nya banklösningar och processer, men också ett första viktigt steg mot en etablering på den svenska och nordiska marknaden.

– Samtidigt som vi förnyar oss vill vi ha med vårt arv in i framtiden. De korslagda nycklarna från vår gamla logotyp finns kvar, precis som den gula färgen som är en tydlig igenkänningsfaktor för vårt varumärke.

Tyck gärna till om den nya identiteten och webbplatsen – skicka ett mejl till sari.venho@crosskey.fi

Share to Facebook Share to Twitter